Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Optimalizácia prehliadačov

Zmenené: 27. november 2010

Webové prehliadače môžu byť riadne žrúty výkonu LTSP servera. Najmä FireFox je tým známy, ale ani ostatné nezaostávajú. Ak teda chcete optimalizovať správanie týchto programov vo viac-používateľskom prostredí a prípadne nastaviť niektoré aspekty ich správania, ukážem Vám v tomto článku ako na to, spolu s niektorými tipmi na ich centralizovanú správu.

Sieť po sieti – začíname

Zmenené: 25. november 2010

Po naozaj veľmi krátkom a zjednodušenom úvode do problematiky SNMP sa možno pustiť do inštalácie a prvotného nastavenia. Popíšem čo všetko nainštalovať a nastaviť tak, aby bolo možné používať protokol SNMP na zber dát po sieti.

Správa siete po sieti

Zmenené: 07. november 2010

Na vzdialenú správu sieťových zariadení existuje už mnoho rokov protokol označovaný skratkou SNMP (Simple Network Management Protocol), ktorá v slovenčine znamená Jednoduchý protokol na správu sietí. Implementáciu tohoto protokolu možno nájsť v mnohých zariadeniach, vrátane Linuxu, v tomto článku je len nejaká základná teória.

VirtualBox – snímky

Zmenené: 06. november 2010

Funkcia VirtualBoxu, nazvaná Snímky je úžasná vec na pokusy, ktoré môžete s virtuálnym strojom robiť. Aké pokusy? No napríklad s novým softvérom. Predstavte si situáciu, nájdete na nete odkaz na nový úžasný, perfektný a jedinečný program a chcete ho používať. Nainštalujete ho a... nič. Prosto nefunguje. Tak ho odinštalujete, ale naozaj sa odinštaloval úplne?

Inštalácia ovládača nVidia a nouveau

Zmenené: 25. október 2010

Do testingu nedávno prišlo jadro 2.6.32, ktoré môže znepríjemniť život používateľom proprietárneho ovládača nVidia, pretože v sebe prináša podporu slobodného ovládača pre nVidia karty. Trochu ho znepríjemnila i mne, a to v najnevhodnejšiu chvíľu aktualizácia jadra nastala presne v deň, keď som si domov doniesol nový stroj...

Prispôsobenie inicializácie systému

Zmenené: 14. október 2010

Debian používa systém konkurenčných štartovacích skriptov, teda bude ich používať od verzie Squeeze, ale nie o tom chcem písať, pretože to môže byť väčšine ľudí jedno. Písať chcem o prispôsobení nastavenia systémových štartovacích skriptov, ktoré môže byť najmä začínajúcim správcom systému skryté.

Nahraďte LAMP pomocou LEMP

Zmenené: 12. október 2010

Skratka LAMP je iste mnohým známa a označuje Linux a svätú trojicu (Apache, MySQL a PHP). Skratka LEMP už až taká známa nie je, ale označuje vlastne obdobnú kombináciu, len Apache je nahradený serverom Nginx. Ak sa pýtate prečo je teda v skratke E a nie N, tak je to preto, aby sa skrátka lepšie vyslovovala. Alebo preto, že meno Nginx je vlastne skrátené Engine X, a už je E na svete...

Blokovanie reklamy

Zmenené: 01. október 2010

Už dávnejšie využívam zabudovanú vlastnosť prehliadača Opera na to, aby som ušetril jednak sieťovú prevádzku a jednak svoje nervy. Touto zabudovanou vlastnosťou je "Blokovanie obsahu". Zvykol som si na to do takej miery, že som pri inom stroji veľmi nemilo prekvapený množstvom podsúvanej reklamy.

Oprava Grub

Zmenené: 30. september 2010

Dnes mi nenaštartoval počítač. Pre používateľov Windows asi nič nezvyčajné, mňa to však nemilo prekvapilo. Všetko, čo mi po štarte zobrazil, bol shell Grubu... Tak som vylovil CD a pustil sa do opravy.

Ovládanie KDE na diaľku

Zmenené: 22. september 2010

K napísaniu tohoto článku ma viedla moja snaha presvedčiť KDE aby ma pri vypínaní/reštartovaní počítača neotravovalo správou o aktívnych reláciách, pretože neraz som zistil, že sa mi stroj nevypol ale čaká na stupídne potvrdenie akcie, ktorá na jedno-používateľskom počítači proste nemá zmysel.