Linux

Linux je slobodný operačný systém, šírený väčšinou v podobe distribúcií. Sloboda, ktorú Linux a jeho distribúcie poskytujú má za následok rôznorodosť, podobnú tej, ktorú poznáte zo skutočného života. Používam Linux skoro všade – na svojich počítačoch, v tablete i smerovači…

Rozdiely v súboroch

Zmenené: 09. september 2011

Nástroj diff používam na rôzne účely, ale dnes som si robil poriadok v niektorých projektoch a našiel som (samozrejme) rôzne verzie rovnakých súborov. Popri zisťovaní aké sú medzi nimi rozdiely som sa rozhodol podeliť s tým, čo a ako možno zistiť.

LightDM v Debiane

Zmenené: 01. september 2011

Pracovné prostredie XFCE nemá svojho správcu prihlásenia, a tak sú používatelia odkázaní na používanie GDM(3) alebo na boj so SLiM a PolicyKit. Nedávno svitlo na lepšie časy, pretože do testingu prešiel balík LightDM, ktorý má byť predvoleným správcom prihlásenia v Ubuntu. Mám však zmiešané pocity.

XDG menu

Zmenené: 28. august 2011

Skôr alebo neskôr sa mnohí používatelia Linuxu začnú zaujímať ako funguje systém menu. Či už kvôli prispôsobeniu alebo len zo zvedavosti. Kdesi na nete som našiel tento popis, tak som ho preložil a pridal k nemu pár svojich poznámok. Nech slúži!

Vypínanie a PolicyKit

Zmenené: 26. august 2011

Nie je to tak dávno, čo som písal článok o vypínaní a dialógu potvrdenia vypnutia v KDE. Príchodom nového GDM3 som sa problémom stretol znova, hoci v trochu prijateľnejšej a hlavne riešiteľnejšej podobe, a to pomocou PolicyKit. V článku ukážem ako si PolicyKit prispôsobiť na svoj obraz...

Zväčšenie virtuálneho disku

Zmenené: 14. august 2011

Už ste sa stretli s tým, že ste pri vytváraní virtuálneho stroja podcenili požiadavky na veľkosť virtuálneho disku? Ponúkam postup ako tento disk zväčšiť. Budete k tomu potrebovať nejaký nástroj, ktorý dokáže zväčšiť súborový systém partície, ja odporúčam GParted...

VirtualBox - nástroj VBoxManage

Zmenené: 14. august 2011

Ak používate program VirtualBox, iste poznáte jeho okno pre správu virtuálnych počítačov. Mnohým možnosti, ktoré nájdu v tomto grafickom správcovi plne postačujú. Ale ani zďaleka to nie je všetko, čo môžete s virtuálnymi strojmi robiť. K úplne všetkým možnostiam sa dostanete až z príkazového riadku, napríklad pomocou nástroja VBoxManage.

VirtualBox – obraz disku

Zmenené: 14. august 2011

VirtualBox predvolene používa pre disky virtuálnych strojov vlastný kontajnerový formát súbor Virtual Disk Image (VDI), čiže obraz virtuálneho disku. Čo píšu v manuáli VirtualBox o možnostiach týchto obrazov virtuálnych diskov som sa pokúsil voľne preložiť.

Spúšťacie dialógy

Zmenené: 26. júl 2011

Nevyhovuje vám predvolený spúšťač aplikácií (väčšinou naviazaný na skratku Alt +F2)? Po prechode z KDE 4.6 na XFCE 4.8 som sa stal jedným z takých nespokojencov, no neostal som pri nadávaní, ale začal som hľadať možnosti. A svoje o skúsenosti a zistené možnosti som sa rozhodol podeliť.

Sú školy sledované?

Zmenené: 20. apríl 2011

V týchto dňoch dostávajú slovenské školy nové pripojenie k internetu, nazvaného Infovek 2. Tento projekt má svoje korene ešte v predchádzajúcej vláde, tá súčasná na ňom skritizovala čo sa dalo (oprávnene) a zaistila v zmluve kozmetické zmeny. Avšak po jeho zavedení som zistil minimálne jeden, podľa mňa veľký, problém s elektronickou poštou.

Použitie protokolu SFTP

Zmenené: 01. apríl 2011

Na slovenskom internete je ohľadom prenosu súborov stále éra protokolu FTP, so všetkými jeho nevýhodami a nedostatkami. Nájsť server, kde dostanete prístup cez SSH je síce možné, ale lacné to nie je. Myslím si však, že za to môže len neznalosť alebo lenivosť správcov, či poskytovateľov, pretože SSH server poskytuje aj bezpečný prenos súborov.