Debian Linux

Debian GNU/Linux je slobodná linuxová distribúcia určená pre skúsených používateľov. Poskytuje len softvér, ktorý spĺňa podmienky slobody a je to jedna z mála distribúcií, za ktorými nestojí žiadna firma, ale len dobrovoľníci.

LightDM v Debiane

Zmenené: 01. september 2011

Pracovné prostredie XFCE nemá svojho správcu prihlásenia, a tak sú používatelia odkázaní na používanie GDM(3) alebo na boj so SLiM a PolicyKit. Nedávno svitlo na lepšie časy, pretože do testingu prešiel balík LightDM, ktorý má byť predvoleným správcom prihlásenia v Ubuntu. Mám však zmiešané pocity.

Noteboook a energia

Zmenené: 25. február 2011

Konečne som si našiel čas pozrieť sa na stav šetrenia energie na mojom notebooku. Že nie je všetko v poriadku som si všimol už dávnejšie, pretože v Linuxe sa mi baterka vybíjala oveľa rýchlejšie ako vo Windows (7).

Plátanie balíkov s quilt

Zmenené: 18. február 2011

Vo verziách Debianu po Squeeze sa má stať povinným nový formát zdrojových balíkov, ktorý má používať záplatovací systém quilt. Ak si pripravujete balíky sami, či už pre seba alebo ich aj distribujete, môžete tento systém použiť už teraz. Ja som sa rozhodol konečne pozrieť, že čo je to za čudo. A moje prvé skúsenosti sú pozitívne...

Debian a IPv6

Zmenené: 06. február 2011

Neviem presne od ktorej verzie jadra, ale súčasné jadro v Debiane (2.6.30) už nemá podporu Internetového protokolu verzie 6 (IPv6) skompilovanú ako modul, a tak riešenia pomocou blacklist nefungujú. To však našťastie neznamená, že sa IPv6 vypnúť nedá, len to treba urobiť inak.

Inštalácia z viacerých vetiev

Zmenené: 22. december 2010

Distribúcia Debian je k dispozícii vo viacerých vetvách - stable, testing a unstable. Väčšina používateľov používa jednu z nich. Balíčky sú najprv zaraďované do vetvy unstable, potom (po splnení istých kritérií) prechádzajú do vety testing. No a raz za čas sa dostane do stable. Ak Vám chýba balíček z vyššej verzie, môžete ich skúsiť skombinovať.

Auto nástroje APT

Zmenené: 22. december 2010

Nedávno som napísal článok, ktorý popisoval možnosti nastavenia opakovaných úlohy priamo v APT. Dnes sa pokúsim v krátkosti porovnať, aké informácie môžete dostávať emailom (áno, ešte stále zavrhujem automatickú inštaláciu).

Krajší štart systému

Zmenené: 20. december 2010

Tí, ktorí majú skúsenosti (alebo videli) viacero Linuxových distribúcií si iste všimlil, že štart Debianu nie je veľmi pekný. Siahodlhý výpis hlásení jadra sa dá skrátiť, ale i tak štart nevyzerá veľmi pekne. Dá sa to však zmeniť. Ak teda chcete mať grafický štart systému, čítajte.

Inštalácia ovládača nVidia a nouveau

Zmenené: 25. október 2010

Do testingu nedávno prišlo jadro 2.6.32, ktoré môže znepríjemniť život používateľom proprietárneho ovládača nVidia, pretože v sebe prináša podporu slobodného ovládača pre nVidia karty. Trochu ho znepríjemnila i mne, a to v najnevhodnejšiu chvíľu aktualizácia jadra nastala presne v deň, keď som si domov doniesol nový stroj...

Prispôsobenie inicializácie systému

Zmenené: 14. október 2010

Debian používa systém konkurenčných štartovacích skriptov, teda bude ich používať od verzie Squeeze, ale nie o tom chcem písať, pretože to môže byť väčšine ľudí jedno. Písať chcem o prispôsobení nastavenia systémových štartovacích skriptov, ktoré môže byť najmä začínajúcim správcom systému skryté.

Ovládanie KDE na diaľku

Zmenené: 22. september 2010

K napísaniu tohoto článku ma viedla moja snaha presvedčiť KDE aby ma pri vypínaní/reštartovaní počítača neotravovalo správou o aktívnych reláciách, pretože neraz som zistil, že sa mi stroj nevypol ale čaká na stupídne potvrdenie akcie, ktorá na jedno-používateľskom počítači proste nemá zmysel.